FAYSİM ile Gerçekçi Bir Deprem Simülasyonuna Hazır Mısınız?

FAYSİM, kullanmış olduğu son teknoloji sanal gerçeklik teknikleri ile bireylere gerçekçi bir deprem deneyimi sunmaktadır. Simülasyon içerisinde bulunan “Deprem Çantası Hazırlama”, “7-12 Yaş Deprem" ve “Yetişkin Deprem” senaryoları ile hedef, kullanıcıların gerçek hayata en yakın olabilecek bir ortamda gerçek riskleri almadan depreme karşı hazırlıklı olabilmelerini sağlamaktır.

FAYSİM bünyesinde kullanılan kablosuz, düşük ağırlığa sahip ve tak-çalıştır yapıda olan son teknoloji sanal gerçeklik gözlükleri ile kullanıcılar fiziksel ortamdan tamamen koparılarak sanal bir ev ortamına taşınmaktadır. FAYSİM’in sunmuş olduğu gerçekçi özellikler sayesinde kullanıcılar, herhangi bir kontrolcü gereksinimine ihtiyaç duymadan gerçek hayatta yürürken aynı zamanda sanal ev içerisinde yürüyebilmektedir. Ayrıca, kullanıcıların gerçek hayatta yaptıkları el hareketleri birebir olacak şekilde sanal ortama aktarılarak kullanıcıların sanal ortam içerisindeki görevleri gerçek hareketler yaparak tamamlanması sağlanmaktadır. FAYSİM’in sahip olduğu modüler alt yapı sayesinde yeni sanal ortamlar/senaryolar hızlı ve maliyet etkin bir şekilde geliştirilerek sisteme entegre edilebilmektedir.  

Sanal Gerçeklik Uygulaması ve Deprem Senaryoları

Deprem yönetmeliğine uygun olarak: deprem başladığı andan itibaren oyuncunun uyması gereken, hayati öneme sahip kurallar vardır. Sırası ile kullanıcı yaşam üçgenine (güvenli bölge) geçer ve cenin pozisyonu alır. Sarsıntının bitmesini bekler. Deprem bittiğinde güvenliğin sağlanabilmesi adına su vanası, doğalgaz vanası ve elektrik sigortasının kapatılması gerekir. Son olarak, düdük (zil) çalması gerekmektedir. Oyuncu, görevlerini yerine getirmezse başarısız olacaktır.

  • Deprem Çantası Hazırlama Senaryosu
  • 7-12 Yaş Deprem Senaryosu
  • Yetişkin Deprem Senaryosu

 

 Simsoft deprem simülasyonu

 

Eğitmen Uygulaması

  • Eğitmen panelinde yönetici tarafından kullanıcı profilleri ve eğitim ayarları kontrol edilmektedir.
  • Eğitmen paneli üzerinde senaryo seçimleri ve deprem şiddeti seçimi sağlanmakadır.
  • Eğitmen uygulaması üzerinden sanal gerçeklik gözlüğü görüntüleri canlı olarak harici bir ekrana yansıtılabilmektedir. Tüm aktiviteler eş zamanlı olarak izlenebilmektedir.

Tüm hakları saklıdır. © Simsoft 2020