Sanal Gerçeklik Teknolojisi ile Köprülü Vinç Simülatörü  

Borçelik’in mühendislik bilgi, tecrübe ve desteği ile geliştirdiğimiz Sanal Gerçeklik Tabanlı Köprülü Vinç Simülatörünü  Simsoft ürün ailesine ekledik. 

2020 Yılında Köprülü Vinç Simülatörü projesi Türkiye’nin en büyük 100 kuruluşunun CIO’larının (Chief Information Officer- Bilişim Kurulu Başkanı) oyları ile belirlenen IDC CIO 2020 Ödülleri’nde “Yılın İnovasyon Projesi” kategorisinde üçüncülüğe layık görüldü. 

Vinç operatörü adayları ve profesyonellerinin eğitimine yönelik olarak geliştirilen Köprülü Vinç Simülatörü, sanal gerçeklik gözlüğü ile uygulanmaktadır. 

Eğitim sanal ortamda risksiz ve farklı koşullarda uygulanmaktadır. Simülatörde operatörler, koltuğa oturarak sanal gerçeklik gözlüğünü takınca kendilerini bire bir fabrika görüntüsüyle yaklaşık 10 metre yükseklikteki vinç kabininde buluyor. Talimatları takip ederek sanal eğitimi tamamlayan ve sınavlardan geçen çalışanlar, başarı durumuna göre sahada görev almaktadır. Gerçeğe yakın senaryolar ile yapılan bu eğitimler çok yönlü ve ölçümlenebilir çözümler sunmaktadır. 

Bu eğitimlerle operatörün yeteneklerinin gelişmesi, verimliliğinin artması ve sanal gerçeklikle tesise zarar vermeden olası durumları deneyimlemesine fırsat vermektedir. Seçenekli eğitim aşamaları bulunmaktadır. Bunlar; 

  • E-Eğitim Videolarıyla Eğitim, 
  • Gerçek Fabrika Ortamı Birebir Modelleme, 
  • Detaylı Ölçme ve Değerlendirme,  
  • Yüksek Gerçeklikte İp, Hareket, Ağırlık ve Fizik Modellemeleri 
  • Gerçek İş Sahası ve işlem Prosedürlerini Uygulama 
  • Sanal Gerçeklik Tabanlı 360 Derece ve Derinlik Algısı ile Eğitim, 
  • Uygulama Görüntüleriyle Değerlendirme,  
  • Risksiz Ortamda, Sınırsız Tekrar Uygulama Avantajı ve Düşük Maliyetli Eğitim,
  • Takip ve Gelişim İhtiyaçlarına Yönelik Yeni Eğitim Planlaması ile çeşitli eğitimler uygulanmaktadır. 

Vinç simülatöründe; operatör kabini, koltuk, değiştirilebilir tak ve çalıştır kontrol konsolları, yüksek sadakatli görsel sistem, ses sistemi, isteğe bağlı hareketplatformları, CCTV'li eğitmen istasyonu, sınıfta veya konteyner konfigürasyonunda sanal gerçeklik ekran görüntüsü ve eğitmen konsolu bulunmaktadır. 

Simülatörün kullanımı için müşterilerimize projenin başlangıcından sonuna kadar eşlik edilmektedir. Müşterilerin isteğine göre farklı senaryolar geliştirilebilir. 

 


Tüm hakları saklıdır. © Simsoft 2022